Terapia kranio-sakralna - .:Dark Massage Salon - Salon masażu w ciemności Fundacji Keja:.

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Terapia kranio-sakralna

Oferta masaże

Najmłodsza z metod fizjoterapeutycznych, system czaszkowo - krzyżowy bierze swoją nazwę od przyczepów  anatomicznych opony twardej rdzenia kręgowego, która w części bliższej przyczepia się w okolicach otworu wielkiego czaszki, a w części dalszej do kości krzyżowej. Opona twarda jest przekaźnikiem napięć zstępujących z czaszki w kierunku dolnym naszego ciała i wstępujących od kości krzyżowej w kierunku czaszki. Mechanizmem napędowym tego subtelnego systemu jest pulsacyjny rytm powstający podczas produkcji i absorbcji płynu mózgowo - rdzeniowego. W przypadku wielu schorzeń rytm ten ulega zaburzeniu.
Doświadczony terapeuta poprzez odpowiednie techniki pracy może wyczuć rytm cranio - sacralny i wpłynąć na jego normalizację. Prawidłowe funkcjonowanie tego systemu jest warunkiem zachowania homestazy w układzie nerwowym, trzewnym i hormonalnym. Terapia metodą Cranio Sacralną jest także kluczem niezbędnym dla procesów odnowy i regeneracji organizmu, gdyż napięcia opon czaszkowych przenoszą się na sieć mięśniowo - powięziową naszego całego ciała.
Terapeuta za pomocą lekkiego dotyku wyczuwa nieprawidłowe napięcia tkanki nie tylko w obrębie czaszki, kręgosłupa i miednicy, ale pośrednio również w całym ciele wykorzystując zjawisko wzajemnych napięć tkankowych w układzie mięśniowo - powięziowym. Poprzez delikatny dotyk terapeuta dąży do zbalansowania tych nieprawidłowych napięć w szkielecie kostnym, mięśniach i powięziach.  
Terapia ta daje praktycznie nieograniczone możliwości pracy z pacjentem w każdym przedziale wiekowym od okresu noworodkowego aż po wiek podeszły, kiedy dopasowanie odpowiednich technik terapii jest ograniczone i obwarowane wieloma przeciwwskazaniami.
Podstawowym założeniem terapii jest fakt, że ośrodkowy układ nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają rytmicznemu ruchowi i że prawidłowy przebieg tego ruchu jest niezwykle istotny dla ludzkiego życia i zdrowia.
Twórca terapii określił pięć składowych tego mechanizmu:
- ruch struktury czaszki i połączeń pomiędzy 26 kośćmi czaszki,
- rozszerzanie się i kurczenie półkul mózgowych,
- ruch opon mózgowych i kręgosłupowych,
- falowanie płynu mózgowo - rdzeniowego otaczającego mózg i rdzeń kręgowy,
- mimowolny, nieznaczny ruch kości krzyżowej.
Rytmiczne rozszerzanie i kurczenie tego systemu nazwał Sutherland "pierwotnym oddechem". Każde ograniczenie tego ruchu może stać się przyczyną choroby, ponieważ ośrodkowy układ nerwowy reguluje pracę wszystkich organów. Powodem upośledzenia systemu czaszkowo - krzyżowego mogą być trzy rodzaje urazów - fizyczne (wypadki), psychiczne oraz poporodowe.
Wskazania do terapii:
- bóle głowy, kręgosłupa i stawów obwodowych
- szumy uszne, bezsenność, stres, labilny nastrój
- nadpobudliwość, nerwice, depresje w stanach po traumach fizycznych i emocjonalnych
- zaburzenia koncentracji, trudności w uczeniu się
- psychozy, autyzm, kłopoty z koncentracją, zaburzenia osobowości u dzieci i dorosłych, stres,depresja, dysleksja, kłopoty z nauką i koncentracją.
- kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracające zapalenie uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napięcia i bóle w stawie skroniowo - żuchwowym, wybicie żuchwy, wady zgryzu.
- zapalenie korzonków, rwa kulszowa, skoliozy, bolesne napięcie barków, wszystkie urazy powypadkowe, np. powypadkowy uraz odgięciowy kręgosłupa.
- korygowanie wad zgryzu, prostowanie zębów.
- działa uspokajająco i poprawia funkcjonowanie organizmu.
Poza tym terapia ta pogłębia oddech u astmatyków, likwiduje niezidentyfikowane bóle brzucha, pomaga w chorobie Meniera, poprawia krążenie, pracę układu limfatycznego i likwiduje urazy poporodowe. Niezwykłe w tej metodzie jest to, że dolegliwości często wyraźnie się zmniejszają, albo nawet ustępują już po pierwszym zabiegu.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego